Strona główna Promocje Upominki walentynkowe – kicz czy miła tradycja

Upominki walentynkowe – kicz czy miła tradycja

250
0
PODZIEL SIĘ
walentynki
walentynki (fot. graphicstock.com)

Walentynki obchodzone są 14 lutego. Od kilku lat tradycja obdarowywania ukochanych osób prezentami zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Pojawia się jednak też coraz więcej głosów o tym, że to twór amerykańskiej kultury, będący festiwalem kiczu i komercji.

Co roku w środku lutego w sklepach zalewa ludzi fala czerwieni. Na półkach marketów pojawiają się specjalne misie pluszowe, serduszka, bielizna i słodycze z wygrawerowanymi napisami „I love you” lub „kocham Cię”. Biura podróży przygotowują tysiące ofert wycieczkowych „tylko dla dwojga”, a hotele zachęcają korzystnymi pakietami (hotel plus kolacja) na świętego Walentego.

Skąd wzięły się Walentynki w Polsce?

Do Polski Walentynki przywędrowały z Zachodu, a dokładnie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nazwa święta pochodzi od osoby św. Walentego, który według kościoła katolickiego jest patronem zakochanych. W związku z tym 14 lutego stał się okazją do obdarowywania bliskich sercu osób. Tego dnia na całym świecie ludzie piszą do siebie miłosne listy oraz przekazują sobie prezenty na Walentynki.

Nad Wisłą święto 14 lutego stało się popularne dopiero w latach 90. minionego wieku, po upadku żelaznej kurtyny (wtedy rynek Polski otworzył się na Zachód).

Czym obdarowuje się na Walentynki?

Na prezenty walentynkowe najczęściej wybierane są kwiaty, bielizna, maskotki i słodycze. Pary razem chodzą na romantyczne kolacje, do kina lub na spacery. Niektórzy 14 lutego decydują się na wspólne wyjazdy do hotelu, SPA czy na wycieczkę za granicę.

Walentynki to kicz?

Dla wielu osób w Polsce Walentynki to święto kiczu przeniesione prosto z kultury amerykańskiej. Uważają one, że komercjalizacja i nachalna reklama w tym okresie zniechęcają do celebrowania 14 lutego. Dodatkowo twierdzą, że w rodzimej słowiańskiej tradycji świętem miłości była Noc Kupały, najkrótsza noc w roku, podczas której tańczono, palono zioła, kąpano się w jeziorach i rzekach, dziewczęta plotły wianki, a mężczyźni starali się skraść ich serce. Kościół katolicki przejął ten zwyczaj i zmienił święto na wigilię dnia św. Jana Chrzciciela.

Walentynki – miła tradycja

Dla coraz większej grupy osób Walentynki to jednak miła tradycja, która daje powód, by powiedzieć naszym bliskim, że ich kochamy. Ludzie często potrzebują pretekstu, by móc kogoś obdarować lub uczcić związek. Dzięki tej okazji czują, że muszą coś zrobić dla drugiej osoby – wybrać się z nią np. do kina, pojechać do SPA, na wycieczkę lub sprezentować wymarzoną rzecz. Walentynki to wspaniała okazja do wprowadzenia czegoś nowego do związku i jego scementowania.