Strona główna Akcesoria Pierścionek zaręczynowy: na którym palcu się go nosi?

Pierścionek zaręczynowy: na którym palcu się go nosi?

276
0
PODZIEL SIĘ
Pierścionek zaręczynowy - fot. Kruk materiały prasowe
Pierścionek zaręczynowy - fot. Kruk materiały prasowe

Masz wątpliwości co do tego, na którym palcu powinno nosić się pierścionek zaręczynowy? Przeczytaj poniższy artykuł, aby je rozwiać.

Który palec?

Istnieje jedna, prosta reguła, dzięki której Twoje wątpliwości zostaną rozwiane. Pierścionek zaręczynowy powinno się nosić jedynie na serdecznym, czyli czwartym od kciuka, palcu.

W takim razie, na której dłoni?

Okazuje się, że to Ty wybierasz, na której dłoni będziesz nosić pierścionek zaręczynowy. Dlatego nie przejmuj się, jeśli usłyszysz, że nosisz go na tej „niewłaściwej”. To Twój wybór, ale zasada jest prosta, bo jej fundamentem jest tradycja. W Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej dłoni, natomiast w Europie na lewej.

A teraz trochę historii:

W Polsce przyszłe Panny Młode nosiły pierścionki zaręczynowe na lewej dłoni, a dokładniej na serdecznym palcu. Działo się tak, aż do wybuchu Powstania Styczniowego. Po powstaniu niewiele kobiet doczekało się powrotu swoich narzeczonych i na znak żałoby przełożyły pierścionki na prawą dłoń, a ta tradycja trwa do dzisiaj. Ostatecznie jednak, to do Ciebie należy decyzja. Istotne jest tylko to, aby pierścionek zaręczynowy był noszony na czwartym palcu od kciuka. Nie ważne, czy zdecydujesz się na kultywowanie tradycji europejskiej (lewa dłoń) czy tradycji polskiej (prawa dłoń) – żaden wybór nie będzie błędny.

Pierścionek zaręczynowy – czy ręka ma znaczenie?

Według niektórych, wybór lewej ręki jest jak najbardziej uzasadniony, ze względu na to, że to ona znajduje się bliżej serca. Umieszczenie pierścionka na serdecznym palcu na tej dłoni będzie oznaczało przepływ miłości. Miłość narzeczonych ma być przez to silniejsza. Jednak, takie rozumowanie jest jedynie elementem tradycji. Tak naprawdę, miłość nie może zostać uzależniona jedynie od wyboru dłoni, na której ma się znajdować pierścionek zaręczynowy. Ale jeśli jesteś przesądna, wybierz lewą rękę.

Pierścionek zaręczynowy a dzień ślubu?

Także i w tej kwestii można dowolnie wybierać. Według niektórych, dzień ślubu oznacza przełożenie pierścionka zaręczynowego z prawej na lewą dłoń tak, aby znalazło się miejsce na obrączkę. Z kolei inni twierdzą, że w dniu ślubu powinno się całkowicie zdjąć pierścionek, gdyż jego zadanie zostało już wypełnione. Są także i tacy, którzy uważają, że pierścionek zaręczynowy powinien zostać na serdecznym palcu prawej ręki. Wówczas obrączka będzie jedynie dołożona podczas uroczystości.

Noszenie pierścionka zaręczynowego to kwestia gustu, a także wygody. Kobieta, która nie przepada za noszeniem pierścionków z jakiegoś powodu, z pewnością może zrezygnować z noszenia pierścionka zaręczynowego, a pozostać tylko przy obrączce. Może się okazać, że pierścionek zaręczynowy nie pasuje do obrączki (np. z powodu innego materiału). Jeśli kobieta nie chciałaby rezygnować z noszenia pierścionka, może go przełożyć na drugą dłoń. Pierścionek i obrączka mają podobny styl? Można je nosi razem na jednym palcu.

Jaki z tego wniosek?

Posiadając pierścionek zaręczynowy powinno się go nosić na serdecznym palcu lewej bądź prawej ręki. Wybór dłoni to kwestia preferencji – przede wszystkim wygody. Każdy sposób będzie właściwy, dlatego nie musisz się obawiać, że popełniłaś błąd wybierając daną dłoń.

[ramka url=”http://vps194371.ovh.net/kategoria/kolczyki&api=true&partner=2&limit=30″]